Beszámoló a VI. Fehérvárcsurgói Nemzetközi Műemlékvédelmi Konferenciáról

Horler Miklós 100: Európai műemlékvédelmi tendenciák különös tekintettel a Kárpát-medencére VI. – beszámoló a fehérvárcsurgói nemzetközi műemlékvédelmi konferenciáról

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Művészettörténet Tanszéke a Károlyi József Alapítvánnyal, mint Európai Kulturális Találkozóközponttal együttműködve 2023. október 13–14-én Horler Miklós 100: Európai műemlékvédelmi tendenciák különös tekintettel a Kárpát-medencére VI. címmel rendezett nemzetközi tudományos konferenciát. A kárpát-medencei műemlékvédelemben dolgozó építészek, régészek és művészettörténészek részvételével hatodik alkalommal megtartott éves konferencia helyszíne ismét, mint mindig, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély volt.

A nyitónap délelőttjén az esemény házigazdái – Károlyi Angelica a Károlyi József Alapítvány részéről és Raffay Endre a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Művészettörténet Tanszékéről – köszöntötték a résztvevőket. Az első szekcióban a száz éve született Horler Miklós építészre, műemlékvédő művészettörténészre, az ICOMOS magyar bizottságának alapítójára emlékeztek tanítványai, kollégái (Lővei Pál, Erő Zoltán, Fejérdy Tamás, Farbaky Péter, Prokopp Mária és Varga István).

A konferencia további öt szekciójában Horler Miklós munkásságának egy-egy pillére köré csoportosított előadások hangzottak el. A második szekcióban a műemléki topográfiai munkákról, a kárpát-medencei műemlékes együttműködésekről és a Lapidarium Hungaricum sorozat nyomán folytatódott kőfaragványinventarizáció legújabb eredményeiről szóltak előadások (Sebestyén József, Vízy László, Tárkányi Sándor, Mikó Árpád). A harmadik szekció öt előadás új régészeti és építészettörténeti eredményeket mutatott be (Rostás Tibor, Weisz Attila, Kovács Zsolt, Szőke Balázs, Bugár-Mészáros Károly). A szombati első tanácskozásblokk három előadása Horler Miklósnak az esztergomi Bakócz-kápolnáról írt könyvéhez kapcsolódva a reneszánsz kápolna 1823-as áthelyezésének körülményeit, célját és jelentőségét járta körül (Szakács Béla Zsolt, Raffay Endre, Tüskés Anna). Míg az ötödik rész előadásai a köztéri szobrok restaurálásával, illetve műemléki környezetben megjelenő kortárs emlékművekkel foglalkoztak (Biacsi Karolina, Faragó Zsolt, Mélyi József), az utolsó szekció előadói bemutatták a százhúsz éves topolyai templom statikai és művészettörténeti felmérésének eredményeit (Danijel Kukaras, Rind Anzelm, Biacsi Karolina). A konferencia két napja alatt huszonkét magas színvonalon megtartott tudományos előadás hangzott el, amelyekhez szervesen kapcsolódott a Károlyi-kastélyban kapott vezetés és a lovarda kiállításainak megtekintése Károlyi Angelica vezetésével. A Horler Miklós munkásságához kapcsolódó témák nagyszámú résztvevőt vonzottak, akik hozzászólásaikkal és kérdéseikkel gazdagították a tanácskozást.

A tanácskozás programja itt letölthető.

A konferenciasorozat első és második, illetve harmadik és negyedik gyűlése előadásainak szerkesztett változata megjelent. A nyomtatott példányok elfogytak, de online olvashatók és letölthetők:

• Raffay Endre –  Tüskés Anna szerk. (2019), Európai műemlékvédelmi tendenciák különös tekintettel a Kárpát-medencére: Nemzetközi tudományos konferencia I–II. Fehérvárcsurgó, 2017–2018 = Current Trends in European Heritage Preservation with a Focus on the Carpathian Basin: International Conference I–II, Fehérvárcsurgó, 2017–2018. PTE MK Művészettörténet Tanszék, Pécs. ISBN 9789634294405 Link: http://real.mtak.hu/107960/1/Fehervarcsurgo2017_2018_compressed.pdf

• Raffay Endre – Tüskés Anna szerk. (2022), Európai műemlékvédelmi tendenciák, különös tekintettel a Kárpát-medencére : Nemzetközi Tudományos Konferencia III–IV. Fehérvárcsurgó, 2019/2021 = Current Trends in European Heritage Preservation with a Focus on the Carpathian Basin. Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Művészettörténet Tanszék, Pécs. ISBN 978-963-626-022-4 Link: http://real.mtak.hu/152034/1/muhelykonferenciak-150.pdf

Az 5. (2022-es) konferencia kötete szerkesztés alatt van, megjelenése jövőre várható.

Képgaléria az eseményről