Batykó Róbert "Smart Object" c. kiállítása

Batykó Róbert "Smart Object" című kiállítása 2019. március 8-án, pénteken, 17 órakor nyílik a pécsi Nick Galériában.

Batykó Róbert (1981) a pécsi Nick Galériában megrendezett önálló kiállítása 2017 óta készült festményeiből válogat. A Pécsi Tudományegyetem DLA képzésén részt vevő festőművész az elmúlt évek során egyértelműen a digitális kódolás hibáiban rejlő poétika és a digitális képfeldolgozás melléktermékei felé orientálódott a vizuális dekontextualizációra építő művészeti programjában. Batykó számára nem csak a digitális képekhez fűződő viszonyunk vizsgálata a fontos, hanem az, hogy a korunkra oly jellemző képáradatot leképezze festményein, illetve azok létrehozásának folyamatában is.
A művész a digitális képek radikális festői átiratát hozza létre vásznain: faktúranélküliségük és témáik is a szoftver-interfészek radikálisan kiragadott részleteit idézik meg. Batykó Róbert vektorgrafikus rajzok előállításához szükséges útmutatók fázisrajzait használja fel „talált tárgyakként” festői témáinak meghatározásakor, amit aztán saját művészeti eszközeivel dolgoz fel és alakít át. A művész a képek manipulálásának, a technológiai alakíthatóságnak, kísértő tudatalattiját villantja fel festményei ismeretlen-ismerős formáiban. Batykó ugyanakkor ezek kapcsán a látásunkat is elemzi, hiszen a digitális képfolyam még nem teljesen egyértelmű, de már a kifejezés potenciáljával rendelkező pillanatképeinek az identitását is keresi.
Batykó legújabb művein egy új festészeti kézjegy is debütál. A gépies festék-elhúzás gesztusa, egyfajta megismételhetetlen és reprodukálhatatlan aktusként a maga személytelenségében teszi személyessé és konkréttá képeit. A dinamizált, elhúzott festői felületek a képek pillanatnyi felfüggesztésének a feloldását jelentik a vásznakon és a digitális képek áramlásának egyfajta allegóriájaként is értelmezhetővé válnak.

Batykó pécsi kiállításával párhuzamosan a budapesti acb Galériában is önálló kiállítással jelentkezett, ami 2019. március 29-ig látogatható.

Batykó Róbert 2005-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán Klimó Károly osztályában. Festészete elismeréseként 2007-ben megkapta a Strabag-díj alkotói támogatását, 2008 és 2011 között a Derkovits Gyula Ösztöndíjat, 2010-ben jelölték az Aviva Művészeti Díjra, 2011-ben megnyerte a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat. Hosszabb ideig élt és dolgozott Hollandiában. 2007 óta művei megjelentek az acb Galéria mellett, minden nagyobb magyar intézményben a Ludwig Múzeumtól a Magyar Nemzeti Galérián át a debreceni MODEMig.

A kiállítást megnyitja: Fenyvesi Áron

FB: https://www.facebook.com/events/260332208241567/