Ugrás a tartalomra

Vidáman a „komolyzenéről” II.

Az esemény ideje:   -  
Koncerthelyszín: PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet
Helyszín: Liszt Ferenc Hangversenyterem

 

*A részvétel ingyenes, de regisztációhoz kötött: koncertek.zmi@gmail.com*

 

 

 

Az Egyetemi kantáta / Cantata Universalis a PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézet felkérésére, az Intézet 50. születésnapjára készült. A kórusra, szólistára és szimfonikus zenekarra készült öt tételes, 20 perc hosszú kompozíció verseit a mai kortárs irodalom egyik legtehetségesebb költője Kiss Judit Ágnes írta. Célunk egyfajta mai Carmina Burana volt, mely egyszerre vidám és elgondolkodtató, és a mai egyetemisták nyelvén szól az olyan, mindenkit foglalkoztató témákról, mint a szerelem, az elmúlás, a vizsgaidőszak, vagy épp a kocsmai örömök.

Egy e sorok írásakor még mindenki előtt ismeretlen, bontakozó mű majdani bemutatásához korai stratégiát készíteni. Azonban Tóth Péter eddigi pályája épp eléggé következetes és gazdag ahhoz, hogy konkrét várakozásokkal nézzünk a bemutatandó mű elé. A Téli rege vagy a Prospero színes szimfonizmusa, a hagyományos műfajokat újraértelmező concerto- és kamarazenei műcsoport szellemessége (vö. Balkán expressz!), a szerző nyilvánvaló vonzalma a színpad, a drámai zene és az énekhang iránt, nem utolsósorban a gyorsan nagy népszerűségre jutott légiónyi igényes kórusmű együttvéve jól mutatja, hogy a zeneszerző világa a jelen, a posztmodern zenei stílus-bokrának értékeire épül. Tehát nem áldozza fel a kifejezés igényét a technika, a módszer bűvöletében; a hallgatót érzelmi oldalról intenzíven megmozgató zenét ír; nem zár ki, nem bélyegez meg művészet-ideológiai alapon semmilyen muzikális lehetőséget, mondhatni, a világ valós (zenei) vérkeringésében, a mában él, tudomása van múltunk és jelenünk értékeiről és realitásairól. És soha nem vállal kicsivel sem többet, mint amit fölényesen, virtuóz módon teljesíteni tud. Póztalanságában, őszinteségében, így válik igazán vonzóvá zenei világa, amelynek fontos szegmense lehet a bemutatandó új oratorikus mű. Az elhangzást előkészítő hallásirányító, értelmező beszélgetés konkrétumai a mű attribútumai, valamint a rendelkezésre álló idő és körülmények (például a szerző jelen- vagy távolléte) függvényében alakulnak majd ki.

 

A hangverseny a Potenton Alapítvány és a PTE közös szervezésében valósul meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával.

A műsorváltozás jogát fenntartjuk.

 

Bővebb információ: www.potenton.hu

 

Jegyár: A belépés díjtalan!
Közreműködők: WIEDEMANN Bernadett, Liszt-díjas operaénekes (mezzoszoprán) Pécsi Egyetemi Zenekar Pécsi Egyetemi Kórus – karigazgató: Prof. Dr. Lakner Tamás, Liszt-díjas karnagy Vezényel: KOCSÁR Balázs, Liszt-díjas karmester Narrátor: GÖNCZY László zenetörténész
Kamarakoncert-sorozat