KARUNKRÓL
Dékáni köszöntő
Tisztelettel köszöntöm Önöket a PTE Művészeti Kar honlapján.
Karunk egy olyan szellemi műhely, amely a „prodesse et delectare", vagyis a tanítani és gyönyörködtetni küldetését teljesíti.
Igen, a művészet nevel, ha akarjuk, ha nem. A művészet mindig láttatja az ember lehetőségeit. A jó pedagógusnak is mindig arra kell törekednie, hogy meglássa a lehetőséget tanítványaiban. A művész is hasonlóan tesz. Michelangelo így ír erről: „Megláttam az angyalt a márványtömbben és addig véstem, alakítottam, míg ki nem szabadítottam". Így tesz a zenész is, mikor életre kelti a kottában leírt hangjegyeket. Kérdezhetik, mit várhatnak tőlünk? Reményeim szerint Johann Wolfgang Goethe szavai választ adnak erre: "A legtöbb, amit a gyermekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak." A gyökér lehet az egyetem, mely jelentheti a stabilitást, a biztonságot, azt, amire építeni lehet, a bizalmat a fejlődésben. A szárnyak felemelnek, velük új területeket hódíthatunk meg, szabadon repülhetünk gondolatainkkal, de velük mindig vissza is térhetünk a biztonságot jelentő gyökerekhez.
Köszöntöm és várom mindazokat, akik hisznek a művészet teremtő és emberség-megtartó erejében!
Dr. Lakner Tamás
dékán
Pécs Magyarország egyik legrégibb, műemlékekben is gazdag települése, a dél-dunántúli régió közigazgatási és szellemi központja. A város kulturális élete mind a zene- mind a képzőművészet területén országos szempontból is kiemelkedő. Gyűjteményei - Modern Magyar Képtár, Csontváry Múzeum, Martyn Múzeum, Vasarely Múzeum, Amerigo Tot Gyűjtemény, Schaár Erzsébet "Utcája", - városi és magán galériái a XX. századi magyar művészet egyedülállóan teljes bemutatását kínálják. A városban operatársulat és szimfonikus zenekar működik, hangversenyélete ugyancsak országosan is jelentős. Ez a gazdag művészeti élet, és a Pécsett összegyűlt neves képző- és zeneművészek segítették az új kar létrejöttét.
A Művészeti Kar
A pécsi Művészeti Kar az ország egyetlen felsőfokú zenei és képzőművészeti képzést integráltan folytató központja. A Művészeti Kar a jogelődök különböző művészeti tanszékeiből 1996-ban alakult meg. A város művészeti hagyományai és progresszív kulturális élete, a tudományegyetemi háttér, a város művészegyéniségei meghatározó alapot biztosítanak a minőségi művészképzéshez. Az itt folyó magasfokú oktatás egyedülálló módon, tudományegyetemi közegben biztosítja a művészeti képzés legmagasabb szintjét is - a művészeti doktori képzést. Képzéseinkben helyet kapnak a korszakot meghatározó, művészetet érintő mediális technikák, a zenei- és a vizuális művészeti informatika kutatás programjai is. A kar hatszáz növendékével, nyolcvan oktatójával a város, a régió kulturális életének meghatározó alakítója. Művésztanárai, növendékei rendszeres résztvevői, díjazottjai a régió, az ország és Európa művészeti eseményeinek.