Ugrás a tartalomra

Az Univ Pécs írása Aknai Tamás új kötetéről

Aknai Tamás Papírtégla című életrajzi könyvének bemutatóját január 22-én este tartották a pécsi Művészetek és Irodalom Házában. Az esemény a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósult meg, a szerzőt G. Tóth Károly irodalomtörténész kérdezte.

A kötet életrajz, a Pécshez és az egyetemhez ezer szállal kötődő művészettörténész könyvtáros, muzeológus, egyetemi tanár életéről szól. Rendhagyó memoár, amelyben az egyéni tapasztalatok, a művészettörténet és a kultúra kapcsolódása elevenedik meg. A kötetben négy fejezet hatszázötven oldalon keresztül taglalja a szerző szakmai pályafutását, kutatásait, képzőművészetekkel kapcsolatos élményeit. Aknai Tamás a személyes történetek és szakmai tapasztalatok segítségével vizsgálja a kultúra és a történelem szerepét, valamint azt, hogy azok hogyan formálták őt és környezetét.

A közel kétórás beszélgetésen G. Tóth Károly irodalomtörténész kalauzként igyekezett feltárni az 1945-ben, Budapesten született fiú, lázadó egyetemista, kísérletező és a művészettörténet tudománnyal elszakíthatatlan kapcsolatba kerülő, helyét kereső, alkotó értelmiségi sorsát.

 

A könyv első harmada a hányattatott körülmények között egy Alsószentivánon, majd az alföldi tanyavilágban felnövő, középiskoláit Székesfehérváron, Sárbogárdon és Kunszentmiklóson, számos fizikai, szellemi és lelki természetű megpróbáltatás közepette, nagy nehézségek között élő fiatalember életével foglalkozik.

A második rész visszaemlékező fejezetei a családalapítástól a falusi könyvtárosi munka, a múzeumi ténykedés elkezdésének történetén keresztül követik az emlékezést író életének eseményeit, a külföldön végzett kutatások, kiállítások, megírt könyvek, tanulmányok sorát.

A harmadik hányad a hivatás megszilárdulásának, a kutatási programok kirajzolódásának időszakát dolgozza fel. Ezek a fejezetek foglalkoznak a pécsi múzeumban tizennégy évig tevékenykedő muzeológus, múzeumi osztályvezető, tudományos fokozatot szerző kutató, világot járó tanár, egyetemi rektorhelyettes, dékán törekvéseiről, tervezett, megvalósult és meghiúsult elképzeléseiről, sikereiről és kudarcairól.

A zárófejezetben különös hangsúllyal szerepel a könyvben a már eltávozott példaképek, tanárok, művészek, pályatársak emléke. Végezetül a könyv bepillantást enged a nyolcvanadik életévre bízott feladatokba, a tervekbe, melyeknek szerzőként erősen reméli az elvégzését.

Aknai Tamás: Papírtégla
Pro Pannonia Kiadó, Pécs, 2025, 656 oldal
ISBN 978-615-02-1500-6
Szerkesztette Aknai Péter
Megjelenés 2025. január

Forrás: https://univpecs.com/kultura/papirtegla

Kép: Csortos Szabolcs