- Képzésről
- Képzés leírása
- Felvételi információk
- Elhelyezkedés
- Kapcsolat
Az új Színház- és Filmművészeti Intézeten belül a színházi és filmes szakok programját a megszokottnál kisebb tananyagegységekkel dolgoztuk ki, és a két ágazathoz tartozó különböző tananyagokat részleteiben is összehangoltuk, ezzel az elméleti és gyakorlati képzés során együttműködést teremtünk a kollektív művészeti ágazatok különböző szakterületei között. A színművész szak képzési programja - a kor kihívásainak megfelelően - az eddig elkülönítetten oktatott próza, zenés/táncos és filmes szakterületeket egyetlen komplex oktatási programba sűríti. A szakon produkciócentrikus oktatást kívánunk folytatni, ami a képzés kezdetétől színházi előadások és filmprodukciók létrehozását, a közönséggel és a hivatásos szakmai környezettel ismerkedés intenzív kialakítását jelenti.
Képzés célja:
A képzés célja színművészek képzése, akik az elsajátított elméleti ismereteik és komplex gyakorlati képességeik birtokában alkalmasak a hazai színházi életben próza és zenés produkciókban, filmes és televíziós szakmai műhelyekben, rádiós feladatokban, illetve filmszinkronizálási munkákban magas szintű színművészeti tevékenység végzésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Képzési forma: Nappali
Költségtérítés összege: 450.000 Ft / félév Kari ösztöndíj
Finanszírozás: Önköltséges
Képzés indulása: Szeptemberi indulás
A képzés időtartama: 10 félév
Képzés helyszíne(i): Művészeti Kar (7630 Pécs Zsolnay Vilmos u. 16.)
Oklevélben szereplő képzettség neve: Okleveles színművész (Actor / Actress)
Képzési jellemzők:
A mesterfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 300 kredit.
A szak orientációja: gyakorlatorientált (60-70 százalék).
A diplomamunka készítéséhez rendelt kreditérték: 20 kredit. Intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzés minimális kreditértéke: 16 kredit. A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 15 kredit.
Ösztöndíjak:
A kar a felvételt nyert jelentkezők számára kari ösztöndíj pályázati lehetőséget biztosít, amely részben vagy egészben fedezheti az önköltség összegét.
Új ösztöndíj lehetőség a Művészeti Karon
A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar szándéka, hogy megalapítja a Weöres Sándor Ösztöndíjat.
Weöres Sándor Kossuth-díjas költő sokrétűsége és korszakokon átívelő hatása tökéletesen illik a Művészeti Kar szellemiségéhez. Nem csak a 20. századi magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakja, hanem egy olyan alkotóművész, aki munkásságával határterületeket járt be: költészet, zene, színház és filozófia organikus egységben jelent meg nála. Pécs városához is szoros szálak fűzték: a helyi egyetemen tanult és publikált, kulturális örökségünk élő részévé vált.
Az ösztöndíj megalapításának célja, hogy a Művészeti Kar önköltségen hirdetett képzésein kiemelkedő felvételi teljesítményt, tanulmányi eredményt igazoló hallgatók számára a Művészeti Kar költségtérítési kedvezményt tudjon biztosítani.
Az ösztöndíjra a Kar pályázatot hirdet 2025. szeptemberben a 2025/26. tanévben felvételt nyert, költségtérítéses képzésben tanulmányait megkezdő hallgatók részére.
Az ösztöndíj kifizetésének feltétele
Az első féléves ösztöndíj első részlete kifizetésének feltétele, hogy a hallgató aktív hallgatói
jogviszonnyal rendelkezzen azon a képzésen, amelyen az ösztöndíjat elnyerte.
Színművész szakon a javasolt felső korhatár: férfiak esetén 25 év, nők esetén 24 év.
Alkalmassági vizsga a pótfelvételi első fordulója.
Az alkalmassági vizsgán a jelentkező motivációs beszélgetésen és meghallgatáson vesz részt.
A motivációs beszélgetés a korábbi szakspecifikus tanulmányokat, a személyiséget és a jelentkező motivációját, szakmai tájékozottságát vizsgálja.
A meghallgatásra:
- 4 monológgal, illetve drámarészlettel,
- 12 verssel,
- 4 dallal (népdal, operett, musical, kíséret nélkül vagy saját hangszeres kísérettel)
kell felkészülnie, melyből a felvételi bizottság által kért részeket ad elő. A jelentkező az alkalmassági vizsga során saját hangszeren kísérheti magát, vagy korrepetitor segíti a dal előadásában (kotta hozható).
Az alkalmassági vizsgát követően minden résztvevőt értékel a felvételi bizottság. Az értékelés „megfelelt”, vagy „nem felelt meg” eredménnyel zárul.
Aki az alkalmassági vizsgán sikeresen továbbjutott, részt vehet a gyakorlati felvételi vizsgán.
Gyakorlati felvételi vizsga a pótfelvételi második fordulója.
A 4 napos felvételi minden nap de. 10 órától 19 óráig tart.
A gyakorlati felvételi vizsgán a jelentkező párhuzamos foglalkozásokon vesz részt, melyek:
- az általános műveltséget és a szakmai tájékozottságot felmérő beszélgetésből;
- tánc és színpadi mozgás tréningből;
- beszéd és ének hangképzés gyakorlatokból;
- közös helyzetgyakorlatokból és improvizációs gyakorlatokból;
- filmes próbafelvételből állnak.
A gyakorlati felvételi vizsgán összesen 200 pont szerezhető.
A gyakorlati felvételi vizsgát követően a felvételi bizottság minden résztvevőt értékel és a jelentkező pontszámáról dönt.
A legmagasabb pontszámot elért 12-16 jelentkező tagja lehet a 2025/2026-os tanévben induló (első) SZÍNMŰVÉSZ osztálynak.
Az elsajátított elméleti ismereteik és komplex gyakorlati képességeik birtokában alkalmasak a hazai színházi életben próza és zenés produkciókban, filmes és televíziós szakmai műhelyekben, rádiós feladatokban, illetve filmszinkronizálási munkákban magas szintű színművészeti tevékenység végzésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Hajdu Éva 7630 Pécs, Zsolnay Vilmos u. 16., Tel.: +36 72 501-500/22878, regisztracio@pte.hu
Honlap: http://www.art.pte.hu