Ugrás a tartalomra

A Magyar Kodály Társaság „Pécsi úttörés” konferenciájának ünnepi hangversenye

Az esemény ideje:   -  
Koncerthelyszín: PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet

A hangverseny a Magyar Kodály Társaság Pécs-Baranyai Tagcsoportja, a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI és az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg. Támogatja az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő.


     

 

 

Regisztráció: koncertek.zmi@gmail.com

 

Fellépők:
KRISZTA Kinga, operaénekes
HORVÁTH István, operaénekes
KÖRTESI András, zongoraművész
Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium BARTÓK BÉLA LEÁNYKARA – Vez. RÓZSA Bernadett karnagy és KERTÉSZ Attila Liszt-díjas karnagy
Galántai Kodály Zoltán Daloskör – Vez. Dr. JÓZSA Mónika, karnagy
Pécsi Egyetemi Kórus – Vez. Prof. Dr. LAKNER Tamás, Liszt-díjas karnagy



 


 

KRISZTA Kinga Nagyváradon született. Diplomáját a Debreceni Egyetem magánének szakán szerezte Mohos Nagy Éva professzorasszony osztályában.  Tanulmányai alatt a debreceni Csokonai Nemzeti Színház kórusában énekelt, ahol pár év elteltével szóló szerepekben is bemutatkozhatott. A Pécsi és Miskolci Nemzeti Színházban több főszerepben is láthatta a közönség. 2010 óta a Magyar Állami Operaház szólistája, ahol szintén főszerepekben látható. Operai előadásain túl fontos szerepet játszik életében az oratórium éneklés is, így több hazai fesztivál állandó fellépője. Művészi pályája mellet két gyermek édesanyja.


 

 

HORVÁTH István énekművészi diplomáját a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán szerezte Bukszár Márta osztályában. Eközben indult el operaénekesi pályafutása a Pécsi Nemzeti Színház operatársulatában, majd Almaviva gróf szerepében debütált Rossini A sevillai borbély című operájában Miskolcon. Az Ory grófja címszerepét nagy sikerrel énekelte a Szegedi Nemzeti Színházban és a Budapesti Tavaszi Fesztiválon. Bel canto szerepek, mint például Ernesto (Don Pasquale), Fenton (Falstaff) és más tenor szerepek, mint például Fenton (A windsori víg nők), Rodolfo (Bohémélet) egész sorát énekelte el. A Kocsis Zoltán által vezetett Nemzeti Filharmonikus Zenekar rendszeres vendégművésze: fellépett velük Brüsszelben és Rómában, ahol XVI. Benedek pápának énekelt Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából. Közös munkájuk során több olyan ritkán játszott darabot adtak elő, mint Schönberg Mózes és Áron (Jüngling szerepében), vagy Richard Strauss Daphne (Leukipposz szerepében) című műve. 2010 óta a Magyar Állami Operaház szólistája. Hazai fellépések és szólóestek mellett fellépett Európában, valamint Észak- és Dél-Amerikában. Szólistaként több zenekar vendége, illetve olyan fesztiválok sikeres résztvevője, mint a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Nemzetközi Bartók Fesztivál Szombathelyen, a Bartók Plusz Operafesztivál Miskolcon, a Margitszigeti Szabadtéri Játékok és a VeszprémFest. 2012-ben Selmeczi György és a Kolozsvári Magyar Opera felkérésére Orbán György Pikkó hertzeg című darabjának címszerepét énekelte CD-re. Operaszínpadon partnerei között olyan neves művészek szerepelnek, mint Rost Andrea, Miklósa Erika, Kocsis Zoltán, Juan Pons, Roberto Scandiuzzi és Roberto Abbado.

Díjak és elismerések:
Magyar Ezüst Érdemkereszt (2021)
Juventus díj
Simándy József-emlékplakett


 

 

A KODÁLY ZOLTÁN DALOSKÖR 65 éves múltra tekint vissza, 1956 őszén alakult. Az énekkar első lépéseit maga Kodály Zoltán egyengette, aki hozzájárult ahhoz, hogy a kórus az ő nevét viselje, és élete végéig figyelemmel kísérte a tevékenységét. 1962-től hat évig szünetelt az énekkar munkája. Működését a szlovákiai magyar kórusmozgalom országos fóruma, a Kodály Napok hatására újította fel ismét, 1969-ben.  Az alapítókarnagy Ág Tibor 1979-ig, Chemez Zsuzsanna három évig vezette a kórust.  1982-től, immár 39 éve Józsa Mónika a daloskör karnagya. A Kodály Zoltán Daloskör az elmúlt időszakban számos hazai és külföldi hangversenyen (Magyarországon és Erdélyen kívül Csehországban, Németországban, Olaszországban, Franciaországban, Izraelben) képviselte eredményesen Galánta városát. A kórus jelenlegi repertoárja a kórusirodalom minden korszakából válogat, legnagyobb részét azonban a huszadik századi és kortárs magyar kórusművészet alkotásai teszik ki. Kodály a cappella művei közül 15 szerepel az énekkar repertoárján, de az olyan nagyszabású ének-zenekari művek előadásában is részt vett (más kórusokkal közösen), mint a Psalmus Hungaricus (Debrecen, 2004; Galánta, 2005; Kecskemét, 2012) és a Budavári Te Deum (Székesfehérvár, 2007).
Az 1969 óta háromévenként ismétlődő Kodály Napok minden eddig megrendezett fesztiválján részt vett Galántán, több alkalommal érdemelte ki a legmagasabb minősítési fokozatot. Legutóbb, 2017-ben, a Magyar Kodály Társaság különdíját is megkapta a XVII. Kodály Napok kórusversenyén nyújtott kiemelkedő művészi teljesítményért.
További díjak, kitüntetések: Galánta város polgármesterének díja – 2005, 2011; Kodály Zoltán-emlékdíj – 2006; A nagyszombati kerületi önkormányzat díja a régió kulturális életének fejlesztéséért – 2007; Csokonai Vitéz Mihály közösségi díj – 2008; a Szlovák Köztársaság Aranyplakettje – 2016; Galánta városának Pro Urbe díja 2017  


 

 

A kórus karnagya dr. JÓZSA Mónika, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának ének-zene tanára, a Magyar Kodály Társaság tiszteletbeli tagja, több nemzetközi kórusverseny karnagyi különdíjának, valamint számos kitüntetés birtokosa. A kórusmozgalomban kifejtett munkássága elismeréséül 2002-ben a Szlovák Köztársaság Ezüstplakettje kitüntetést, a felvidéki magyar zenei és énekkari kultúra megőrzése, továbbá a magyar ének-zenetanárok továbbképzésében végzett munkássága elismeréseként 2013-ban a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapta.


 

 

A PÉCSI EGYETEMI KÓRUS 1997-ben alakult. Jogelődje, a Pécsi Tanárképző Főiskola Vegyeskara, Tillai Aurél vezetésével számos nemzetközi kórusversenyen ért el jelentős sikereket. 2000-től az együttes új karnagyok vezetésével (Várdai István, Jobbágy Valér, Kamp Salamon) elsősorban oratórikus repertoárt épített ki. 2014 óta a kórus vezetését Lakner Tamás vette át.
A kórus 2015-ben a XVI. International Competitive Festival of Studens Choir rendezvényen a szlovákiai Akademicka Banska Bystricán I. díjat nyert és megkapta a legjobb külföldi együttesnek járó különdíjat is, 2016-ban Neerpeltben a Nemzetközi Ifjúsági Kórusversenyen nyert I. díjat.
2015. július 24. – augusztus 2. között került megrendezésre Pécsett az Európa Cantat, melyen a Pécsi Egyetemi Kórus a rendezvény hivatalos kórusa volt.
2017-ben 8 koncertből álló turnén vettek részt Kínában, 2018-ban díszvendégei voltak a 14. Pekingi Nemzetközi Kórusversenynek és 6 koncertből álló turnét tudnak maguk mögött.
Több alkalommal szerepeltek a Pannon Filharmonikusok Zenekarral, 2018-ban Isaki Masahiro karmester vezényletével a bécsi Musikvereinsaalban énekelték Brahms: Német Requiemjét a Miskolci Szimfonikus Zenekarral.
2018-ban a Christmas Music Festival/Zágrábi Karácsonyi Zenei fesztivál nyitókoncertjét adták.
2019-ben a lengyelországi Poznanban vettek részt az európai Egyetemi Kórusok Fesztiválján, ahol nagy megtiszteltetés érte őket, hiszen kiválasztott kórusként együtt énekelhettek Andrea Bocellivel. Jelenleg szeptember végi amerikai turnéjukra készülnek.


 

 

A kórus vezetője Prof. dr. LAKNER Tamás Liszt-díjas karnagy, a PTE Művészeti Kar tanszékvezető egyetemi tanára, decan emeritusa, aki kórusaival 63 díjat nyert nemzetközi kórusversenyeken. 2020-ban Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült.
1980-óta vezeti a Bartók Béla Férfikart, az együttes Európa legjobb férfikórusai közé került és ebben a kórusfajtában szinte egyedül képviseli rangos kórusversenyeken a méltán híres magyar kóruskultúrát. Kétszer szereztek olimpiai bajnoki címet. A Kodály Összkiadáshoz ők vették először lemezre a mester összes férfikari művét.
1974-ben alapította a Szélkiáltó Együttest, mely a verséneklés ősi hagyományát folytatja. Az együttest 2019-ben Magyar Örökség díjjal tüntették ki.




 

 

A Pécsi BARTÓK BÉLA LEÁNYKART 48 évvel ezelőtt alapította Kertész Attila karnagy, majd  az együttes 1975 óta a Kodály Zoltán Gimnáziumban működik. Céljuk a 20-21. századi magyar kórusmuzsika ápolása, benne kiemelten Bartók és Kodály énekkari művészete, valamint az őket követő kiváló magyar zeneszerzők énekkari repertoárja. A kórus koncert körútjain bejárta Európa szinte valamennyi országát, nemzetközi versenyeken kilenc I.,hét II.,  négy III. díjat és több Különdíjat kapott. Kiváló Együttes, Pécs város Nívódíjának tulajdonosa és kétszer nyerte el a Magyar Rádió Nagydíját és az Éneklő Ifjúság Érdemérmét az „Év Kórusa” cím 25 alkalommal való elnyeréséért. A „Kultúrával a Nyugat Kapujában Nemzeti Fesztivál” Fesztiváldíjasa lett a kórus és két évvel ezelőtt KÓTA-Díjat kapott. Az alapító karnagy KERTÉSZ ATTILA Liszt-díjas, KÓTA-díjas, „Kiváló Tanár”,” Pécs város Érdemes Tanára” 40 évig vezette az énekkart, utóda RÓZSA BERNADETT karnagy.



 

 

KERTÉSZ Attila Liszt díjas karnagy, címzetes egyetemi docens a PTE Művészeti Karának tanára a Magyar Kodály Társaság elnöke, a KÓTA Művészeti Bizottságának tagja. Tanított a Pécsi Széchenyi Gimnáziumban, majd 40 évig vezette a Janus Pannonius Gimnázium és a Kodály Zoltán Gimnázium ének–zene tagozatát. 1995 és 2000 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola pécsi tagozatának igazgatóhelyettese. Az általa alapított Bartók Béla Leánykarral, a Kodály Zoltán Ifjúsági Vegyeskarral, valamint a Mecsek Kórussal és a Mecsek Nőikarral számtalan fesztiváldíjat, fődíjat és első helyet nyert Magyarországon és külföldön egyaránt. Kórusai állandó szereplői Pécs város rendezvényeinek, oratórikus előadásainak. A Mecsek Kórust és az általa alapított Mecsek Nőikart 2001-től 2015-ig vezette, mely két együttessel a kórus történetének eddigi legnagyobb nemzetközi sikereit érte el.
A pécsi kórusmozgalom szervezése mellett zenepedagógusként kiváló művészeket adott nemcsak Pécsnek, de az országnak és a nagyvilágnak is. Munkásságát számos díjjal, kitüntetéssel ismerték el: Baranya Megye Közművelődési Díja (1985), Kiváló Pedagógus (1990), Pécs Város Közművelődési Díja (1999), Pécs Város Érdemes Tanára (2001), Liszt Ferenc Díj (2005), Magyar Művészetért Bartók-díj (2006), KÓTA-díj (2007), Artisjus-díj (2008), Kodály Zoltán Díj (2009), Pécs MJV Városháza Emlékérem (2012), PMJV oklevele (2016).


 


KÖRTESI András Marosvásárhelyen született, első zongoratanára Szarvady Irén volt.
A bukaresti Ciprian Porumbescu Zeneakadémián 1980-ban diplomázott Halmos György és Constantin Ionescu-Vovu tanítványaként.
1989 októbere óta él családomjával Pécsett. 
A 2001-2002-es tanévben Fulbright ösztöndíjasként az Egyesült Államokban tartózkodott, jelenleg a Liszt Ferenc Zeneiskola tanszakvezető zongoratanára, 
a PTE Művészeti Karán óraadó zongorakísérő a magánének tanszéken, a Doktori Iskola hallgatójaként Bartók és Kodály kórus- és dalirodalmának zongorakísérői vonatkozásait kutatja.
Kertész Attila felkérésére az elmúlt közel 30 évben rendszeres közreműködője zongorakísérőként a Bartók Béla Leánykar fellépéseinek.

 

 

 

Jegyár: A belépés díjtalan!
Kamarakoncert-sorozat