Befogadó Egyetem beiskolázási videókampány

Kedves Hallgató!

A Befogadó Egyetem számára mindig is nagy jelentőséggel bírt a hallgatók véleménye a Pécsi Tudományegyetemről. A 2021. évi beiskolázási kampányunkhoz szeretnénk elkészíteni egy videót, amiben jelenlegi hallgatók mesélhetnek a pécsi egyetemi létről.
Téges arra szeretnénk megkérni, hogy készíts egy rövid videófelvételt magadról (telefonnal, fekvő helyzetben), ahol a következtő kérdést válaszolod meg:
Mit jelent neked a PTE Család kifejezés?
A video célja az, hogy minél több középiskolai tanulónak megmutathassuk, hogy milyen menő Pécsett egyetemistának lenni, és így biztosítsuk a jövő generációját egyetemünkön.
A kész videfelvételt a nemeth.tamara@pte.hu email-címre várjuk, legkésőbb január 19-ig. Amennyiben bármi kérdés felmerülne, ugyanezen az emailcímen lehet kérdezni is.

További info: https://www.befogadoegyetem.eu/

Köszönettel,
PTE Befogadó Egyetem Programiroda

Dear Students!

Your opinion has always been of great importance for the Inclusive University. For our enrolment campaign in 2021, we would like to make a video in which current students can talk about the university experience in Pécs.
We would like to ask you to make a short video of yourself (by phone, landscape orientation) where you will answer the following question:
What does the term PTE Family mean to you?
Please answer the questions in both English and your first language.
The aim of the video is to show as many high school students as possible how cool it is to be a university student in Pécs, and thus to secure the next generation at our university.
You can send your video to the e-mail address nemeth.tamara@pte.hu, no later than January 19. Please also write your full name, and your occupation at the university. Should you have any questions, you can also ask at the same email address.

Additional information: https://www.befogadoegyetem.eu/

Thank you,