Beszámoló a PTE MK csángó tehetséggondozó programjáról

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának és a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemnek az együttműködésével 2021. szeptemberében magyar nyelvű osztatlan festő- és szobrászművész szakok indultak a romániai Székelyföldön.

A Sepsiszentgyörgyi Képzőművészeti Tanszék beiskolázási kampányának részeként a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara és a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége, 2022. tavaszán 12-17 éves moldvai és gyimesi gyerekek körében rajzpályázatot hirdetett. A rajzpályázat zsűrizésében a Képzőművészeti Tanszék festő és szobrász osztályvezető oktatói, Dr. Ütő Gusztáv és Berze Imre vettek részt.

A pályázaton résztvevő gyerekek rajzai alapján a moldvai Lábnyikban tehetséggondozó tábort szerveztünk 2022. augusztus 9 és 14. között, a Csángómagyarok Szövetsége által fenntartott Magyar Házban. A tábor vezetője Orbán Imola, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége tehetséggondozó program felelőse, módszertanos szakreferens volt. A tábor kurzusvezetői Dr. Ütő Gusztáv (DLA), festőművész, a PTE MK Sepsiszentgyörgyi Képzőművészeti Tanszék vezetője, Berze Imre, szobrászművész, a PTE MK Sepsiszentgyörgyi Képzőművészeti Tanszék oktatója, a PTE MK doktorandusza és Dr. habil Hegyi Csaba (DLA), festőművész, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának oktatási dékánhelyettese, a program szakmai vezetője volt. A kurzusok vezetésében részt vettek Moldován Emese keramikus, Marosvásárhely, Szécsi János, festőművész, doktorandusz PTE MK, Zsin Bence, festőművész, doktorjelölt PTE MK. Kísérőtanárok voltak Andries Raluka pedagógus, MCSMSZ, Gergely Krisztina pedagógus, MCSMSZ, Héjja Barbara élménypedagógus, Bóbita Egyesület, Kézdivásárhely, Oltean Mónika pedagógus, Szécsi Csaba pedagógus MCSMSZ és Benő Szilveszter, pedagógusjelölt MCSMSZ. Somogyiné Lakatos Erika, önkéntes pedagógus, Szigetvár,  Somogyi Antal, önkéntes pedagógus, Szigetvár.

A tábor résztvevői:

Magyarfalu: Iancu Melania 12 éves, Biru Jessica 14, Jicmond Antonia 13, Iancu Adina 11, Iacob Alexandru 12, Gusa Alexia 12, Bondea Letitia 12

Pusztina: Coardă Paula Iasmina 13, Bece Márta Antónia 13

Gyimesbükk: Bilibok Kincső 14, Karácson Noémi 13, Antal Emilia 16, Biliboc Kornélia 13, Virág Karola 13, Antal Ildikó 15, Bilibok Arnold 14, Szőcs Aletta 15

Bako: Budau Giulia 16

Szeret-Klézse: Laslău lulia 17

Klézse: Herman Iosif 18, Demșa Alexia Maria 12

Somoska: Benke Jasmina 15, Grosu Lidia 15

Lészped: Diac Ștefania 13, Diac Denis 13, Dinu Denisa Ana-Maria 12, Șipos Ionuț-Adrian 13

Kézdivásárhely: Rancz Ilka Andrea 16

Lővéte: Szécsi Sára 12

Pécs: Dudás Lilla Júlia 10, Finta Kincső, PTE MK Sepsiszentgyörgyi Képzőművészeti Tanszék, festőművész szakos hallgató.

2022. szeptember 9-én a bákói Magyar Házban rendeztünk kiállítást a tábor résztvevőinek, illetve a pályázaton nyertes, de a táborban részt nem vevő Bordas Loredana, Laslau Gabriela, Feer Adriela, Ghiurca Denisa, Gusas Carmen, Pal Alina gyerekeknek a munkáiból.

2022. november 15-én Pécsett, a PTE Rektori Hivatalában is rendeztünk egy válogatott kiállítást a gyerekek alkotásaiból.

A program fővédnöke: Járai Zsigmond, miniszterelnöki megbízott
Támogató: Külgazdasági és Külügyminisztérium, Magyarország