KETTŐS FÓKUSZ - Somody Péter kiállítása Budapesten

Megnyitó: 2017. május 5., 18 óra,

Helyszan: Molnár Ani Galéria (1088 Budapest, Bródy Sándor u. 22.)
A kiállítást megnyitja: Fenyvesi Áron, kurátor (Trafó Galéria)
A kiállítás megtekinthető: 2017. június 30-ig, keddtől péntekig 12 és 18 óra között

A Molnár Ani Galéria Somody Péter legújabb festményeit és lightbox-ait mutatja be. A művész aktuális munkáinak központi kérdései, hogy a háttér és előtér kapcsolata milyen vizuális módon vizsgálható, illetve a kompozíció és perspektíva klasszikus kérdéskörei hogyan nyerhetnek új jelentést. A forma, a szín, a perspektíva és a felület változó ritmikájának felsorakoztatásával a műalkotások több szintű olvasatot eredményeznek.

Somody olyan képek alkotásával hívja elő a forma és a formálatlanság találkozásának könnyedségét, ahol a kép egyik része rejtőzködő, míg a másik élesen előtűnik, annak ellenére, hogy a megjelenő elemek, színkombinációk ugyanolyanok, vagy hasonlóak. Fókuszpontok ütköztetésével éri el azt a hatást, amely a sűrűséget, a sokszínűséget felfedi munkáiban, ami egyszerre a nézővel való kommunikáció első lépéseként is értelmezhető nála.

Somody Péter (1963) Veszprémben született, Pécsett élő és alkotó művész.  A pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem rajz szakos hallgatója volt Keserü Ilonánál. Tanulmányokat folytatott a Pécsi Egyetemen induló Képzőművészeti Mesteriskolájában, valamint a Pécsi Egyetem DLA képzésén vett részt festészet szakon, mesterei Keserü Ilona és Konkoly Gyula. 1997-98 -ban a Müncheni Akademie der Bildenden Künste hallgatója volt. 1999 -ben beválogatták a Haus der Kunst München „Junge Kunst” kiállításának résztvevői közé. Ebben az időszakban több csoportos kiállításon is szerepelt Münchenben és Bajorországban. Jelenleg a PTE Művészeti Kar, Festészet Tanszék egyetemi tanára. Munkái rendszeresen szerepelnek hazai és nemzetközi kiállításokon Münchenben, Nürnbergben és Stuttgartban. 2000-ben Strabag-díjazott, 2015-ben pedig a Munkácsy-díjazottak egyike volt.

Somody Péter weblapja: http://art.pte.hu/somody/

FB-esemény: https://www.facebook.com/events/1509555159094831/

Opening: 5th May 2017,  6 p.m., Ani Molnár Galery
Opening speech by: Áron Fenyvesi, curator (Trafó Gallery)
On view until: 30th June 2017, from Tuesday to Friday, 12 p.m. to 6 p.m.
Address: 22 Bródy Sándor street, Budapest, 1088

At Ani Molnár Gallery Péter Somody exhibits his latest paintings and lightboxes. His current works raise two main questions; firstly, how can the relations between the foreground and the background be visually examined, and secondly, how can the classic inquiring of composition and perspective gain new meaning. Therefore, with an array of changing rhythm of the forms, colours, perspectives and surfaces the artworks create a multi-layered reading.

Somody fluently recalls the meeting points of the shaped and the shapeless, where one part of the image can hide, while the other one is clearly exposed, in spite of the fact that the appearing elements, colour-combinations and the same or very similar. By clashing the focal points he succeeds to reach the effect, which is able to reveal the density and the variability of his works, meanwhile it can be his very first step to communicate with the spectator.

Péter Somody (1963) was born in Veszprém, lives and works in Pécs. He studied at the Faculty of Visual Arts at Janus Pannonius University in Pécs, under the guidance of Ilona Keserü. He graduated in Fine Art at the University of Pécs, his masters were Ilona Keserü and Gyula Konkoly. He received his PhD in 2002 at the same institute. Between 1997 and 1998 he studied a year at the Akademie der Bildenden Künste in Munich, in 1999 he exhibited at the Haus der Kunst München „Junge Kunst” group show. During these years he extensively exhibited in Germany. Currently he is a professor at the art department of the University of Pécs. Many of his works are regularly presented at solo and group exhibitions, both locally and internationally, for example in Munich, in Nurnberg and Stuttgart. He was awarded with the Strabag Prize in 2000 and in 2015 with the Munkácsy Award.

Péter Somody's personal website:  http://art.pte.hu/somody/english/index.htm

FB-event: https://www.facebook.com/events/1509555159094831/