Ugrás a tartalomra

"Amőba és csirkeláb" - az Univ Pécs cikke a Kontextus nélkül című kiállításról

Pénteken (január 17-én) nyílt meg Köves Rebeka és Bordás Márton grafikusművészek kiállítása a friss Made in Pécs-díjas Nádor Galériában.

„Kontextus nélkül” a címe annak a kiállításnak, amelyen a PTE Művészeti Karának két végzett grafikusművész–tervezőgrafika szakos hallgatója mutatja be munkáit. A cím okozhat némi zavart, hiszen aligha képzelhető el műalkotás kontextus nélkül. A kontextus nélküliség mögött meghúzódó ellentmondás nyilván nem erre vonatkozik, sokkal inkább arra, hogy a kiállítók egymástól függetlenül készítették el alkotásaikat. Ez feltehetően számukra is azzal a felismeréssel szolgált, hogy az elkészült művek számos ponton kötődnek egymáshoz – ha úgy tetszik megteremtik a maguk kontextusát.

Bordás Márton egyiptomi hieroglifákhoz hasonlatos betűkészlet-tervei fogadják a látogatót. Bordás formai értelemben az emberiség történetének egyik legelső írásrendszeréhez, az egyiptomi hieroglifákhoz nyúl vissza; izgalmas feszültségi teret teremt az emberiség egyik legelső írásrendszerének megidézésével.

A kezdetekhez, a képírás hagyományához nyúl vissza, hogy az ősi tudás birtokában próbára tegye saját nyelvteremtő képességét.

Foglalkoztatják a klasszikus betűtervezés és a friss tipográfiai kérdései, többek között az, hogy más – ad absurdum digitális – adathordozókon (a kiállításon Jacquard- szövött textilek és festmények láthatók) hogyan válnak értelmezhetővé az általa tervezett szimbólumrendszerek.

Köves Rebeka munkáiban filozófiailag jól körülhatárolható kérdést feszeget: mi a mozgás? Ebben az értelemben ő is – akárcsak Bordás az ősi írásrendszerekhez – visszanyúl a filozófiai és szaktudományos gondolkodás kezdeteihez – nagyon is koncepciózusan.

Műveinek központi kérdése, hogyan érzékeljük a mozgást egy kimerevített időpillanatban.

Az így dekonstruált, időpillanatokra lebontott, de időben el nem különített mozgásfázisok egymás mellé helyezése hogyan, és mennyiben kelti a mozgás benyomását az olajjal és tintával vászonra, illetve kartonlapra felvitt motívumokban. Műveit az organikus formák és a természet ciklikussága határozza meg, ami különleges érzékenységet kölcsönöz a munkáinak.

Köves Rebeka animációi az alábbi linken érhetők el: https://kovesbekka.hu/portfolio-animacio/

A tárlatot Kincses Endre grafikusművész nyitotta meg.

A kiállítás megtekinthető 2025. január 17-től 31-ig, hétfőtől péntekig 14-től 18 óráig a pécsi Nádor Galériában (Pécs, Széchenyi tér 15.)

Forrás: https://univpecs.com/kultura/amoba_es_csirkelab

Szöveg: Aknai Péter

Fotó: Csortos Szabolcs