Ugrás a tartalomra

Thies ROORDA fuvolaművész és HUSZICS Ibolya zongoraművész koncertje

Az esemény ideje:   -  
Koncerthelyszín: PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet
A hangverseny a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI, és az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg. Támogatja a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia, illetve az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő.

     

    

 

A CAMERATA  BÉRLET HANGVERSENYE

Bérletek válthatók szeptember 24-ig online a www.jegymester.hu oldalon, vagy a Zsolnay Örökségkezelő NKft. jegyértékesítő pontjain.

A bérletről bővebben: https://potenton.hu/hu/hirek/camerata-brlet-2021-sz

 

 

Online jegyvásárlás: www.jegymester.hu
Személyes jegyvásárlás:

a Zsolnay Örökségkezelő NKft. Infopontjain
– Zsolnay Kulturális Negyed
Látogatóközpont
Infopont & Shop a Boltok utcája végén
Vendégház recepció
– Művészetek és Irodalom Háza
– KultURÁN Infopont (Pécs, Ybl Miklós u. 7/2.)
– Kodály Központ jegypénztár
– 1 órával koncert előtt a Hangversenyterem bejáratánál

 

 
 
Közreműködik: GÁRDAI Viktória fuvolaművész

 

MŰSOR:

Pierre de BRÉVILLE: Une flûte dans les vergers
Arthur HONEGGER: Vocalise-Etude
Paul TAFFANEL: Fantaisie sur Jean de Nivelle
Ferrucio BUSONI: Duó két fuvolára és zongorára
Martijn PADDING: One Flute
Dick KATTENBURG: Pièce pour flûte et piano


 

Pierre de Bréville (1861-1949) neve mára szinte feledésbe merült, pedig széleskörű zeneoktatási és zenekritikusi tevékenysége mellett jelentékeny opuszokat komponált. 1920-ban jelent meg „Egy fuvola a gyümölcsöskertben” című, Debussy hatását sejtető alkotása.
Honegger Vocalise-Etude-je eredetileg szöveg nélküli énekhangra és zongorára készült. A fuvola-zongora átirat hangzása azonban vetekszik az eredetivel, hiszen a hangszer hűvösebb, fémes hangszíne remekül illeszkedik a távolságtartó, földöntúli dallamhoz.
Claude Paul Taffanel (1844-1908) fuvolaművészként vált ismertté, mint a modern francia fuvolaművészet atyja. Zeneszerzőként átiratokat és eredeti műveket alkotott fuvolára és zongorára, amelyek a francia iskola új líráját demonstrálták.
Ferrucio Busoni (1866-1924) ifjúkori fuvoladuója valójában akár triónak is tekinthető, hiszen a szólamok bájos kergetőzésében a zongora is egyenrangú szerepet kap. Jól hallható, hogy a mű megalkotásában Bach szolgált mintaként. A darabban közreműködik Gárdai Viktória, intézetünk óraadója, Thies Rooda egykori növendéke.
Martin Padding (1956-) holland komponista zenéje olyan gátlások nélküli zeneszerzési módra törekszik, amelyet ennek ellenére mindig harmonikus elvek vezérelnek. Thies Roorda számára ajánlott hétrészes fuvolaszólója 2018-19-ben készült.
Dick Kattenburg (1919-1944) szintén holland, zsidó származású zeneszerző, aki 24 éves korában vesztette életét Auschwitzban. Körülbelül harminc művet komponált, köztük szólódarabokat, kamarazenét és zenekari műveket. Sokáig úgy tudták, csupán egyetlen műve maradt fenn, míg 2004-ben egy padláson az egyik családtag által talált dobozból elő nem került a többi. Darabjai többsége kitűnően szerkesztett, gyakran örömteli, könnyed, bájos és Darius Milhaud zenéjére emlékeztet, ahogy a koncert zárószámaként elhangzó alkotás is.


 


Fotó: Annelies van der Vegt

 

Thies ROORDA a Hágai Királyi Konzervatóriumban Paul Verhey növendékeként tanult, majd az Egyesült Államokban (Deland, Florida) a híres fuvolaművész, Geoffrey Gilbert volt a tanára. A Hilversum Rádió Filharmonikus Zenekar nyugalmazott fuvolistája, mely zenekarban 2013-ig játszott. Ezt megelőzően az „Omroeporkest”, valamint a Rádió Szimfonikus Zenekar tagja.
Számos holland zeneszerző, mint pl. Maarten Bon, Joep Straesser és Konrad Boehmer, valamint külföldi zeneszerző, mint Isang Yun és Jean Françaix, komponált számára műveket. Számos felvétel készítése fűződik a nevéhez, többek között a legutóbbi fuvolára és zongorára írt Divertimento felvétele is, melyen a zeneszerző, Françaix volt a zongorapartnere.
A hágai Királyi Konzervatórium fuvola professzora. Szenvedélyesen tanít, elismert az általa kidolgozott oktatási módszerért, mely a fuvola kifejező készségeit állítja középpontba. Sikeres megközelítését tükrözik a népszerű „Blow How” fuvolakurzusai, melyek eredményeképp a hallgatók saját „hangja” fejlődik, tökéletesedik.
Fuvolaóráit a Királyi Konzervatóriumban testreszabott jóga órákkal kombinálja, amely közvetlen kapcsolatot mutat a testtartás és a légzés koncepcióival, amelyeket a fuvolaórákba beépítve használnak.
Thies Roorda nagyon keresett kurzustartó professzor. Világszerte tart kurzusokat, pl. Ausztráliában, Belgiumban, Németországban, Észt- és Görögországban, Portugáliában, Orosz- és Spanyolországban, valamint Svájcban is.


 

HUSZICS Ibolya a Zeneakadémia Pécsi Tagozatán diplomázott, és elvégezte a PTE filozófia szakát is. 1982 óta a Pécsi Művészeti Gimnázium tanára és a PTE MK kinevezett művésztanára. Rendszeresen koncertezik, hazai és nemzetközi zenei versenyek, kurzusok kísérője. Számos rádió- és lemezfelvétel közreműködője.

 

 

 

 

Jegyár: Teljes árú jegy: 2000 Ft., PTE Polgár jegy: 1000 Ft, PTE MK dolgozók és hallgatók számára szakmai jegy: 500 Ft, Nyugdíjas jegy: 500 Ft
Kamarakoncert-sorozat