Múltból építkező innováció - Alumni konferencia a PTE-n
A Pécsi Tudományegyetem Alumni és Vállalati Kapcsolatok Irodája április 10-én rendezte meg az idei Alumni Konferenciáját, ahol ezúttal a nemzetközi alumni hálózatok építése, valamint az innováció és a technológiai fejlődés kapcsolattartásban való szerepe került a középpontba. A rendezvényen a magyar felsőoktatási intézmények képviselői, alumni koordinátorai és szakmai partnerek osztják meg egymással tapasztalataikat és jó gyakorlataikat a hallgatói kapcsolatok és az alumni szervezetek jelenéről és jövőjéről.
A résztvevőket dr. Fedeles Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Oktatási Rektorhelyettese köszöntötte, aki elmondta, számára az alumni hálózat azt jelenti, hogy büszkék vagyunk az alma materünkre és saját lehetőségeinkhez mérten megpróbáljuk erkölcsileg, anyagilag és szakértelmünkkel támogatni.

A Pécsi Tudományegyetem Kapcsolati Igazgatóságának, Kutatási, Stratégiai és Beiskolázási Marketing Ügyekért Felelős Igazgatóhelyettese, dr. Hegedüs Réka köszöntőjében arról beszélt, hogy a digitalizáció ellenére a tapasztalatok, mind a beiskolázási, mind az alumni tevékenységek terén, azt mutatják, hogy az embereknek továbbra is nagyon fontos a személyes kapcsolódás. Kiemelte, a gyorsan változó világban sok a bizonytalanság, de az alumni hálózatok tagjai példaképként tudnak elöl járni, bejárt életutakat tudnak megmutatni: az alumni hálózat pont egy olyan terület, ahol és amelyen keresztül nagyon sokat tudunk segíteni a hallgatóinknak.
Vértesy Eszter, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem, Üzleti Partnerség és Alumni Kapcsolatok Irodavezetője, Magyarország legnagyobb üzleti közösségét építi a BGE című előadásában felhívta rá a figyelmet, hogy az intézmény február elsejével nagy változáson ment keresztül, hiszen attól a naptól kezdve tudományegyetemként folytatja működését. Ismertette azokat az eseményeket, lehetőségeket, melyekkel az egykori hallgatókat próbálják segíteni, illetve bemutatta a BGE alumni oldalát, mely egy közösségi platformhoz hasonlatosan működik.
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Hallgatói Hub vezetője, Bodnár Tekla MOME alumnik szerepe a hallgatói karriertámogatásban címmel beszélt egyrészt a hallgatókat támogató programokról, mint a mentális egészség támogatása, a nemzetközi tutor program, a MOME kollégium és az esélyegyenlőség, emellett áttekintést nyújtott az elérhető karrier- és mentorprogramokról, valamint részletesen beszámolt az Alumni Karriernap céljairól és működéséről.
A nyitó előadásokat követően a Pécsi Tudományegyetem Nemzetközi Igazgatóságának nemzetközi alumni koordinátora, Varga Rebeka tartott érdekes előadást Nemzetközi Közösség Építése: Alumni Stratégia és Tervek a PTE-n címmel. A több mint 5000 nemzetközi hallgatót számláló intézményben kiemelt szerepe van a közösségépítésnek, ugyanakkor a nemzetközi alumni hálózatok hozzájárulnak a PTE nemzetközi láthatóságának növeléséhez is. A rövid prezentációból megtudhattuk, hogy a közösségi média fentiek fontos eszköze, valamint, hogy a magyar és nemzetközi hallgatók hozzállása az alumni hálózatokhoz jelenleg nagyon különbözik egymástól.

Alumni konferencia
A konferencia következő részében Stift Viktória (Tempus Közalapítvány), Schwimmer-Tóth Tímea (Szegedi Tudományegyetem), és dr. Sipos Norbert (PTE) Közösség és Kapcsolódás: Nemzetközi Alumni Programok a magyar egyetemeken kerekasztal-beszélgetését hallgathatták meg a résztvevők.
A diplomaszerzés azonban nem csak azt jelenti a végzettek számára, hogy hallgatókból alumni tagokká válnak, hanem azt is, hogy kilépnek a munkaerőpiacra. A PTE nagy hangsúlyt fektet arra, hogy támogassa egykori hallgatóinak a régióban történő elhelyezkedését, melyben számos partner segíti, például a Jobcapital. Horváth-Bükkösdi Fanni, a cég vezetőkiválasztással foglalkozó tanácsadója Híd vagy labirintus? Munkaerőpiac napjainkban címmel beszélt az álláskeresést és karriertervezést érintő legfontosabb kérdésekről. Szó esett a a közös együttműködésről a Karrier Irodával, az egyes karokon tartott szakmai előadásokról, a Karrier Koktél PTE podcastről, valamint a gyakornoki programokról.
Dr. Vörös Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem DOT igazgatója Az MI-ben rejlő lehetőségek-be vezette be a jelenlévőket. Mint mondta, mindenkit arra bíztat, hogy használja ezt a technológiát, ami fehérgalléros szereplőként lépett be az életünkbe, ugyanakkor kezeljük óvatosan, hiszen az MI szoftvereknek is vannak korlátai: időnként elfogultak és hallucinálnak is. A szakember hangsúlyozta, hogy egy MI asszisztens nagy segítségünkre tud lenni adminisztrációs feladatok ellátásban, vagy a kapcsolattartásban az alumni tagokkal.
Az Alumni adatszolgáltatás nehézségeiről tartott informatív előadást dr. Zámbó Alexandra Erzsébet, az Egyetem adatvédelmi tisztviselője és Lengvári István, az Egyetemi Levéltár igazgatója. Ezt követően a jelenlévők a PTE Karrier Iroda által koordinált interaktív Wordcafé-n vettek részt, melynek témája Az Alumni találkozók jövője köré épült az alábbi tematikában:
- Recept a tökéletes alumni találkozóhoz – Hogyan lesz egy esemény sikeres és emlékezetes?
- Amit már soha többé nem csinálunk! – Az alumni találkozók szervezésének buktatói
- Miért éri meg eljönni? – Alumni találkozók vonzereje az egykori hallgatók és a vállalati partnerek számára
A konferencia kötetlen beszélgetéssel és eszmecserével zárult. A szervezők felhívták a figyelmet arra, hogy mindenki, aki a Pécsi Tudományegyetemen, vagy annak jogelőd intézményében diplomázott és még nem csatlakozott a Pécsi Diplomások Körének Alumni közösségéhez, azt az alumni.pte.hu oldalon teheti meg.
Forrás: https://univpecs.com/egyetemi_elet/multbol_epitkezo_innovacio