Ugrás a tartalomra

Könyvbemutató: "Percepció és reveláció - Művészeti felsőoktatás Pécsett"

 

A "Percepció és reveláció. Művészeti felsőoktatás Pécsett (1996–2025)" című interjúkötet betekintést nyújt a Művészeti Kar szakalapítóinak, oktatóinak élettörténetébe, művészi gondolkodásmódjába és művésztanári szemléletébe, valamint felrajzolja a Kar fejlődésének és növekedésének ívét, bepillantást engedve az intézményi átalakulások mögött húzódó kulturális vonatkozásokba. A kötetlen beszélgetések lehetőséget adnak arra, hogy a Művészeti Kar művésztanárai – a különböző kontextusok felidézése által a nagyobb közösséghez fűződő kapcsolataikon keresztül – művészetről és oktatásról saját közegükben, személyes hangnemben nyilatkozhassanak. A kötet arra hívja az Olvasót, hogy kibővítse a Művészeti Karhoz fűződő emlékeinek, kötelékeinek, vízióinak tárházát és a személyes történeteken.

A Pécsett élő és alkotó képző- és zeneművészek alapítókként segítették a Művészeti Kar létrejöttét, mely a jogelőd intézmények, a Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Főiskolai Kar Rajz Tanszéke és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola pécsi tagozatának egyesítéséből 1996-ban alakult. A Művészeti Kar alapításában kiemelkedő szerepe volt Keserü Ilona festőművésznek, Bencsik István, Rétfalvi Sándor szobrászművészeknek és Schrammel Imre keramikusművésznek, akik létrehozták a Mesteriskolát és elsőként az országban elindították a művészeti doktori képzést.

A majd’ három évtized alatt a Művészeti Kar hazánk egyetlen felsőfokú zenei, képzőművészeti és alkalmazott, illetve médiaművészeti képzést és kutatást integráltan folytató központtá vált. A Művészeti Kar által képviselt összművészeti koncepció egyedülálló hazánkban, a karon folyó művészeti képzések nemcsak a hazai felsőoktatási palettán képviselnek kiemelkedő színvonalat, hanem már nemzetközi szinten is.

Az egyetemi oktatás és a pécsi művészeti események között számos összefonódás figyelhető meg, melyek együttes jelenlétükkel formálják a város kulturális közösségeit, teszik élővé és elérhetővé a kortárs művészetet. 

Az interjúkötetet bemutatja: Ágoston Zoltán, Jelenkor, Irodalmi és művészeti folyóirat, főszerkesztő

A beszélgetés résztvevői: 

  • Dr. habil. Lengyel Péter, Pécsi Tudományegyetem, Művészeti Kar, dékán
  • Prof. Dr. Vas Bence, PTE Művészeti Kar, művészeti és tudományos dékánhelyettes
  • Mechler Anna karvezető, a kötet szerkesztője
  • Tóth Eszter, PTE Művészeti Kar, művészettörténész, a kötet szerkesztője

Helyszín: Pécs, Művészetek és Irodalom Háza, Fülep Lajos-terem

Időpont: 2025. február 27. 17 óra

FB: https://www.facebook.com/events/970469855056219