Ugrás a tartalomra

Ünnepi hangverseny a Magyar Kodály Társaság Pécs-Baranyai Tagcsoportjának 25 éves fennállása alkalmából

Az esemény ideje:   -  
Koncerthelyszín: PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet

A hangverseny a Magyar Kodály Társaság Pécs-Baranyai Tagcsoportja, a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI és az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg.



     

 

 

Regisztráció: koncertek.zmi@gmail.com

 

Fellép a Nyíregyházi Cantemus Kórus Pro Musica Leánykara
Vezényel: SZABÓ Dénes, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karnagy

A MAGYAR KODÁLY TÁRSASÁG (MKT) elnöksége Pécs kiemelkedő zenei élete és Kodály Zoltánhoz fűződő kapcsolata alapján úgy döntött, hogy javaslatot tesz a Pécs-Baranyai Tagozat megalapítására. Dr. Bónis Ferenc elnök úr felkérte Kertész Attila tanár – karnagyot - akit a Magyar Rádió „Éneklő Ifjúság” felvételein ismert meg -, hogy szervezze a pécsi csoport elindulását és az alakuló ülést. Az alakuló közgyűlésre 1995. április 28-án került sor. A megalakulást aktívan segítette a Pécs-Baranyai Kórus és Zenekari Szövetség, a Baranya Megyei Művelődési Központ, a Pécsi Nevelők Háza Egyesület, a pécsi Kodály Zoltán Gimnázium és a komlói Kodály Iskola. Az ünnepi alkalom koszorúzással kezdődött Varga Imre Kodály-szobránál, melyen Hasznos Ákos és a Fábián János vezette Berze Nagy János Népdalkör működött közre. A közgyűlést Tillai Aurél egyetemi tanár, a Pécsi Önkormányzat Kulturális Bizottságának elnöke nyitotta meg. Kifejtette, hogy Pécs szellemisége, tradíciói köteleznek minket. Bár igen rövid időszak volt 1945 őszén, amíg Kodály Pécsett tartózkodott, mégis jelentőssé tette a várossal való kapcsolatát. A Kodályban korábban megfogant és kikristályosodott zenei nevelési elvek először a pécsi szakemberek szűk körében, majd a teltházas Pécsi Nemzeti Színház színpadáról hangzottak el először a Mester szájából, és kerültek kipróbálásra Agócsy László vezetésével és Antal György támogatásával. Mindez ma már történelem, de a pécsiek, baranyaiak számára nemes feladat emlékezni erre az eseményre, őrizni a Kodály-örökséget. Tagcsoportunk célja sem lehet más, mint Kodály Zoltán szellemi hagyatékának ápolása, zeneműveinek, pedagógiai és tudományos írásainak közkinccsé tétele, kapcsolattartás a Nemzetközi Kodály Társasággal és Kodály gyermekkori kedves városával, Galántával. A Tagcsoport előadásokat, tudományos emléküléseket, szakmai tanácskozásokat, hangversenyeket és kiállításokat szervez, illetve kezdeményez. Figyelemmel kíséri és támogatja Pécs és a megye ének-zene tagozatos oktatását, az „Éneklő Ifjúság” rendezvényeit. Együttműködik jelentős magyar zenei intézményekkel és más testületekkel, aktívan részt vesz Pécs és Baranya megye kulturális életében.

Az alakuló közgyűlés alkalmával 32 magánszemély és 11 énekkar kérte felvételét a tagcsoportba, egyúttal az MKT-ba. Az ülés végén megválasztották az elnökséget.
Elnök: dr. Andrásfalvy Bertalan
Tiszteletbeli elnök: Antal György (+)
Ügyvezető alelnök: Kertész Attila
Elnökségi tagok még: Ivasivka Mátyás, dr. Nádor Tamás (+), dr. Szabó Szabolcs, Tillai Aurél, Tóth Ferenc, Veres János (+)
Az elmúlt két évtizedben Kertész Attila vezette a tagcsoportot, majd 2019 november 9-én a tagság dr. Vas Bence gitárművészt, a PTE Művészeti Kar dékánhelyettesét választotta meg a testület elnökévé. A titkári teendőket jelenleg Rózsa Bernadett tanár-karnagy látja el.


Fotó: Felvégi Andrea

A PRO MUSICA LEÁNYKAR már a megalakulása évében aratott nemzetközi versenygyőzelme óta a világ egyik vezető énekkarának számít. A Kodály módszer sikerének világjáró nagyköveteiként koncertjeiken kívül keresett előadói zenei nevelési konferenciáknak, mesterkurzusoknak. A nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskolában működő Cantemus Gyermekkórusban szerzett élmények 1986-ban vezették kórusalapításhoz az öreg diákok lelkesedését. Azóta a világ legjelentősebb kórusversenyein szereztek első helyezéseket és nagydíjakat. Legnagyobb sikerük a fennállásuk 10. évében nyert EURÓPA NAGYDÍJ, a 2002-ben, Dél–Koreában, Busanban megrendezett 2. Kórus Olimpián a 3 arany érem mellett elnyert két olimpiai bajnoki cím, és a Londonban megrendezett „Let the Peoples Sing” Kórusverseny vándordíja, a Silver Rose Bowl /Ezüst Rózsa Serleg/.

A kórus repertoárja a zeneirodalom széles skáláját öleli fel a reneszánsztól napjaink zenéjéig. Műsorukban megtalálhatók Bartók és Kodály művei mellett a reneszánsz és a romantikus kórusművészet jeles darabjai éppúgy, mint a kortárs magyar zeneszerzők művei. Számos mű bemutatása fűződik nevükhöz. A sok nemzetközi elismerés (első díjak, nagydíjak) mellett a Cantemus Gyermekkarral közösen két rangos magyar díjjal is elismerték az énekkarok munkáját: 1993-ban Bartók – Pásztory Díjat, majd 2004-ben Magyar Örökségért díjat kaptak.

A kórus vezetője Szabó Dénes, aki kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréséül 1985-ben Liszt Ferenc - díjat, 1993-ban Bartók Béla - Pásztory Ditta - díjat és 2000-ben Kossuth - díjat kapott, 2014-ben pedig a Nemzet Művésze címmel tüntették ki.



SZABÓ Dénes 1947-ben született Makón. Zenei szakközépiskolai tanulmányait Szegeden végezte.
1969-ben fuvola–szolfézs–általános iskolai énektanári diplomát kapott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola miskolci tagozatán. 1977-81 között Budapesten Párkai István irányítása alatt karvezetői oklevelet szerzett. 1969-ben Nyíregyházára, a jelenlegi Kodály Zoltán Általános Iskolába került ének tanárnak, ahol megszervezte az iskola énekkarainak jelenleg is működő rendszerét. 2001-től a Debreceni Egyetem és Konzervatórium karvezetős hallgatóit is tanítja.

Az első országos elismerés időpontjától, 1975-től a Cantemus gyermekkórus, majd 1986-tól a Pro Musica leánykar vezetőjeként számtalan nemzetközi versenyen vettek részt sikerrel, melyet a közel harminc első díj, a különdíjak, karnagyi díjak, nagydíjak sora és az 1996-ban megnyert Európa Nagydíj, valamint a 2002-es koreai Kórus – Olimpián nyert négy bajnoki cím és hat arany érem, valamint 2003-ban a londoni BBC rádió által szervezett „Let the Peoples Sing” versenyének kategória győzelmén kívül a verseny nagy díja, az „Ezüst Rózsa Serleg” – bizonyít.
2005-ben az 53. Arezzoi Nemzetközi kórusversenyen a Cantemus Gyermekkaral a gyermekkari kategória 1. díját, valamint a kategória győztesek számára megrendezett versenyen a Nagydíjat is elnyerték. A karvezetői különdíjat a zsűri szintén számára ítélte meg.

A két kórussal hangversenyeztek a világ számos országában: Venezuela, Ausztrália, Japán, Korea, Tajwan, az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, de énekeltek Európa számos országában is: Finnország, Norvégia, Belgium, Hollandia, Dánia, Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Oroszország, Csehország és Szlovákia, Szlovénia, Románia /Erdély/, Lengyelország, Svájc, Ausztria, Lettország.

Magyarország világszerte elismert kóruskultúráját képviselték az ISME rendezvényein.

1996-ban Kaposváron, 1998-ban San Cugat – ban /Spanyolország/ megrendezett Ifjúsági Európa Cantat-on volt szekció vezető.
A vezetése alatt működő két kórussal számos rádió-, televízió felvétel készült, valamint 12 CD, mely közül három a Hungaroton Classic megbízásából, egy pedig a japán JVC kiadásában jelent meg.

A kórusokkal végzett művészi munkája elismeréséül
1985-ben Liszt Ferenc díjat,
1993-ban Bartók Béla – Pásztory Ditta díjat,
2000-ben Kossuth díjat,
2004-ben Magyar Örökség díjat kapott.

 

 

 

Jegyár: A belépés díjtalan!
Kamarakoncert-sorozat