Ugrás a tartalomra

Az UMZE kamaraegyüttes koncertje

Az esemény ideje:   -  
Koncerthelyszín: PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet

A hangverseny az UMZE, illetve a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI, és az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg, az Artisjus támogatásával.



         

 

Regisztráció: koncertek.zmi@gmail.com

 

MŰSOR:

HORVÁTH Balázs: Cirkuszoid
VAJDA Gergely: Conversations with Children
TORNYAI Péter: Fukla Hegozovi
JENEY Zoltán: Önidézetek
DARGAY Marcell: Fragmente
BUJDOSÓ Márton: ...read the unshapeable shock night... (Hopkins)
BALOGH Máté: Jam Quartet
TIHANYI László: Summer Music

Mit is jelent számunkra az, hogy olyan zenéket, magyar darabokat mutatunk be, amelyek az elmúlt 30 évben íródtak? A válasz egyszerű: olyan darabokat, amelyek előadása része mindennapi tevékenységünknek. Olyan szerzőkkel való együttműködést, akikkel rendszeresen találkozunk, és akik maguk is előadják vagy vezénylik darabjaikat. E művekkel való kapcsolatunk tehát olyannyira magától értetődő, hogy érdemes nem csak eljátszani, hanem átadni azt a tapasztalatot, amelyek az utóbbi évek során összegyűltek bennünk.
2020-21-ben Magyarország öt egyetemi nagyvárosában (Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged) tesz látogatást az új zene magyarországi előadásában kiemelkedő szerepet játszó UMZE Kamaraegyüttes. A programok során a zenei felsőoktatásban résztvevő hallgatók személyesen tapasztalhatják meg azokat az előadóművészi kérdéseket, amelyek a kortárs zene interpretációja során felmerülnek. Miközben a hallgatók az UMZE muzsikusaival együtt zenélve fejleszthetik képességeiket, az egyetem oktatói kerekasztal-beszélgetésen vitatják meg a mai magyar zene tanítási lehetőségeit, előadói gyakorlatát, jövőjét, valamint helyét a világ zenei életében. A programokat az utóbbi 30 év magyar műveiből összeállított reprezentatív koncert zárja, ahol Balogh Máté, Bujdosó Márton, Dargay Marcell, Horváth Balázs, Jeney Zoltán, Tihanyi László, Tornyai Péter és Vajda Gergely művei hangzanak el.
A workshop, a beavató foglalkozás, a kerekasztal-beszélgetés és a koncert szakmai vezetője a projektet támogató Artisjus (Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület) elnökségi tagja, Tihanyi László, és az UMZE Egyesület elnöke, Horváth Balázs.


TIHANYI László 1956. március 21-én Budapesten született. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában tanult zeneszerzés szakon, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol Sugár Rezsőnél és Kóródi Andrásnál is tanult. 1981-ben zeneszerzői és zeneelmélet-tanári, majd 1982-ben karmesteri diplomát szerzett. Első szerzői estje 1989-ben került megrendezésre, első szerzői lemeze 1992-ben jelent meg. Ezt követően számos darabja került bemutatásra itthon és külföldön egyaránt.
Tihanyi László zeneszerzőként és karmesterként egyike a magyar zenei élet legaktívabb és legkeresettebb résztvevőinek. 1980 és 1988 között a Budapesti Műszaki Egyetem Szimfonikus Zenekarának vezető karmestere. A 20. századi és kortárs kamarazenét játszó Intermoduláció Kamaraegyüttes (Ensemble Intermodulation) alapítója és művészeti vezetője. A legtöbb magyar zenekarral dolgozott már együtt, megfordult Európa szinte valamennyi zenei központjában, olyan kiváló kortárs zenei együttesekkel lépett fel, mint az Ensemble Modern, a Contrechamps és a Musikfabrik. 1991-ben Eötvös Péter társkarmesternek kérte fel Bruno Maderna: Hyperion című művének előadására és turnéjára.
Munkássága elismeréseképpen 1981-ben Szirmai Albert díjat, 1988-ban a Magyar Zeneművészek Szövetségének különdíját, hat alkalommal Artisjus díjat, 1997-ben Erkel-díjat, 1999-ben Lengyelország kulturális és tudományügyi miniszterétől "Merite culturel" díjat, 2001-ben Bartók-Pásztory díjat kapott. 2002-ben elnyerte Kassel Város Hans Martin Ziegler díját. 2007 óta a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja.


HORVÁTH Balázs 1976-ban született Budapesten. A Liszt Ferenc Zeneakadémián tanult zeneszerzést Jeney Zoltán irányításával. Doktori fokozatát is itt szerezte meg 2005-ben, 2002 óta pedig az egyetem oktatója. Horváth kompozícióival többször nyert díjakat. 1. díjat kapott POLY című művéért az ‘In Memoriam György Ligeti’ zeneszerző versenyen Berlinben (2007) és 1., illetve 2. díjakat nyert az Új Magyar Zenei Fórum különböző kategóriáiban (2009, 2011, 2013, 2017, 2020). 2004-ben és 2007-ben Istvánffy Benedek-, 2007-ben pedig Erkel Ferenc-díjjal tüntették ki. Horváth műveit olyan hazai és nemzetközi események keretében játszották, mint a Budapesti Tavaszi Fesztivál, Gaudeamus Music Week (Amsterdam), ISCM World Music Days (Ljubljana, Göteborg, Zagreb, Tongyeong), Huddersfield Contemporary Music Festival, Music in Current (Tokyo), musikprotokoll (Graz), cresc. Biennale für Neue Musik (Frankfurt), az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál (Budapest), a Taiwan International Music Festival (Taipei) stb. Zeneszerzőként neves karmesterekkel és együttesekkel dolgozott együtt, mint például Eötvös Péter, Vajda Gergely, Pierre-André Valade, Amadinda Ütőegyüttes, Ensemble Modern, Göteborg Symfoniker, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, Tokyo Sinfonietta, RSO Wien, Ensemble UMZE, Hong Kong New Music Ensemble. A kortárszenét játszó THReNSeMBLe alapítója (2009) és művészeti vezetője, 2019 óta az UMZE Egyesület elnöke, melynek keretében a két együttes közösen folytatja munkáját. 2014-ben Gryllus Samuval létrehozta az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivált Budapesten. Az utóbbi időben elsősorban a populáris és komolyzenei elemek ötvözése, valamint színházi jelenségek hangszeres zenébe történő integrálása érdekli.

 

 

 

Jegyár: A belépés díjtalan!
Kamarakoncert-sorozat